Bahar Tatili

Bahar Tatili İçin 10 Öneri

Kırmızı telefon kulübeleri, çift katlı kırmızı otobüsleri, kraliyet ailesi, Big Ben’i, Hyde Park’ı, London Eye’ı ile hem kendine has pek çok özelliğe sahip olup hem de müzesinde her çeşit kültürü, sofrasında her türlü lezzeti, sokaklarında her ülkeden insanı barındırmayı başaran Avrupalı bir güzeldir Londra

Peki, adeta dünyanın harman yeri olan bu büyük başkentte neler yapılır, nereler gezilir, ne yenir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya davetlisiniz…

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

Tower Of London

London Bridge adıyla da bilinen ve pek çok filmde karşımıza çıkan, Thames Irmağı’nın üzerine konunlanmış Londra`nın simgelerinden biri haline gelen köprüdür.

Big Ben

Londra’nın en çok bilinen yapısı olan saat, dünyanın ikinci en büyük dört taraflı saatidir.

Hyde Park

New York’taki Central Park ile yarışır bir şöhrete sahip olan, Londra’nın ortasında bulunan dünyaca ünlü enfes bir parktır. Bir uçtan diğer tarafın görülmesinin mümkün olmadığı, içinde sincapların dolaştığı, piknik yapanların, güneşlenenlerin eksik olmadığı devasa büyüklükteki yeşil alandır.

London Eye

Londra’da Thames Irmağı’nın hemen kenarına yapılmış olan dönme dolap 40 kat (135 mt) yüksekliğindedir. Güzel fotoğraflar çekmek ve manzarayı en iyi şekilde görebilmek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Greenwich

Boylamların derecelendirilmesinde sıfır olarak kabul edilen meridyenin geçtiği yeri görmek isteyenlerin ziyaret ettiği, şirin bir kasabadır.

Tafalgar Square

Avrupa’nın en çok turist çeken meydanlarından biridir. Nelson Sütunu, National Galeri ve aslanlı çeşmelerin içinde bulunduğu merkezi bir yerdedir.

Hard Rock Cafe

Hard Rock Cafe bir gezi yeri değildir elbette ama buradaki cafenin özelliği; zincirin ilk şubesi olması… Kafenin özgün fikri olan dünyaca ünlü starların eşyalarını sergilemesi ilk olarak Eric Claptop`ın gitarı ile burada başlamıştır ve daha sonra dünyanın diğer ülkelerine yayılmıştır.

Buckingham Palace

1837 yılından beri kraliyet ailesinin yaşadığı saraydır. Tarihi olaylarda kraliyet ailesi burada halkı selamlar.

Gidilmesi Gereken Müzeler

1. National Gallery
2. British Museum
3. Madame Tussauds
4. Sherlock Holmes Museum
5. Victoria Albert Museum
6. Tate Modern
7. Natural History Museum
8. Science Museum
9. Pollocks Toy Museum
10. Charles Dickens Museum

Ne Yemeli?

Kullanılan malzeme ve teknikler açısından değişik olsa da pek çok insan, “İngiliz mutfağı yoktur, sadece İngiliz yemekleri vardır.” görüşüne sahiptir. Peki nedir bu İngiliz yemekleri, Londra’ya gidince nelerin tadına bakılmalıdır sorusuna birkaç alternatif söylemek gerekirse:

İngiliz Kahvaltısı:

Sosis, bacon adı verilen domuz pastırması, kuru fasulye, ızgara domates, haşlanmış İngiliz patatesi gibi Türk’lerin kahvaltıda pek tercih etmediği yiyeceklerin yer aldığı değişik bir kombinasyondan oluşuyor…

Bread and Butter Pudding:

Kat kat ekmek ve kuru meyve ile pişirilip, sıcak servis edilen bir tatlıdır

Stew of Meat:

İngilizlerin geleneksel yemeklerinden biri olan Stew af Meat, kuzu kıymasının ve sebzelerle birlikte pişirilip üzerine patates püresi konulmasıyla yapılır.

Steak and Kidney Pie:

Kalın bir biftek ve böbreğin koyu bir et suyuyla pişirilerek üzerine kızarmış bir ekmek kabuğu konulduğu, geleneksel İngiliz yemeklerinden biridir.

Sea Shell:

Mezgit balığının parçalanarak kızartıldığı ve yanında patates kızartması ile sunulduğu Sea Shell, Londra’da en çok rastlayacağınız yemeklerin başında gelir.


Bahar Tatili İçin 10 Öneri” için 0 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir